Od dawna marzyłam, aby zwiedzić Wielką Brytanię. Kiedy więc trzeba było wybrać miejsce, w którym odbywać się będzie mobilność (kurs językowy) - bez wahania wybrałam Anglię i jedno z jej najbardziej urokliwych miast - Cambridge.

Od Londynu dzieli je zaledwie ok 50 mil (80km) i jest ono ze stolicą dość dobrze skomunikowane (pociąg, bus).

Położone jest nad rzeką Cam, nad którą wzniesiono wiele mostów (ang. bridge - most).  To właśnie rzeka jest jedną z głównych atrakcji tego miasta. To na niej odbywają się słynne wyścigi wioślarskie ósemek między uniwersytetami Cambridge oraz Oxford.

Bardzo popularną wśród turystów  formą zwiedzania jest punting, czyli rejs łodzią płaskodenną. Do wyboru mamy dwie opcje - z przewodnikiem lub bez. Podziwianie miasta z poziomu rzeki niewątpliwie dodaje mu jeszcze więcej uroku.

Miasto słynie również z jednej z najstarszych, ale i najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na świecie - Uniwersytetu w Cambridge.
Piękne, zabytkowe budynki collegiów (np. Trinity College, St John’s College czy King’s College) i bibliotek zachwycają każdego.
Przez ponad 800 lat kształciły się tutaj największe światowe umysły i osobistości - wspomnieć tu można chociażby takie nazwiska jak: Isaac Newton, Erazm z Rotterdamu, Francis Bacon, Charles Darwin, George Gordon Byron, Vladimir Nabokov, David Attenborough, Stephen Hawking czy członków brytyjskiej rodziny królewskiej: króla Edwarda VII, króla Jerzego VI, księcia Karola. No i oczywiście 96 noblistów wink

Rozległe tereny uniwersyteckie to jednak nie jedyne miejsce warte odwiedzenia w tym mieście. Fitzwilliam Museum, Museum of Archaeology and Anthropology, University Museum of Zoology, Sedgwick Museum of Geology, The Polar Museum, Scott Polar Research Institute, The Centre for Computing History to główne i najbardziej znane muzea w Cambridge. Warto podkreślić, że wstęp do większości z nich jest bezpłatny.

Klimat i atmosfera tego miasta jest wyjątkowa. Tu to, co stare, zabytkowe, historyczne miesza się z tym, co współczesne. Jedno z drugim współgra w sposób idealny.  Zakupy w nowoczesnym centrum handlowym? Lunch w oryginalnej restauracji? Wizyta w interesującej galerii sztuki? Proszę bardzo. A to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody i zachwycającej średniowiecznej architektury.

Cambridge! Już nie mogę się doczekać, kiedy cię zobaczę!

PS

Czy wiesz,że...

  • w Cambridge rozegrano pierwszy na świecie mecz piłki nożnej?

  • to właśnie w tym mieście znajduje się najstarsze na świecie wydawnictwo - Cambridge University Press.

 


Projekt "Muzyczny klucz do Europy" jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Treść strony internetowej odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów
i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+
nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.