Jednego dnia, w drodze powrotnej ze szkoły CEC do mieszkania, moją uwagę przykuł napis "Education" widniejący na płaskorzeźbie wmurowanej w most. Przyjrzałam się bliżej odkryciu. I wtedy pierwszy raz dotknęłam historii niezwykłej kobiety Nano Nagle. Na płaskorzeźbie było napisane, że  w 225 rocznicę śmierci Nano Nagle, w dowód uznania dla jej wspaniałej pracy na rzecz katolickiej edukacji mieszkańców Cork, most nazwano jej imieniem.

Wróciłam do domu i otworzyłam wyszukiwarkę. Pierwsze zdanie, na jakie trafiłam, brzmiało:

"If Nano Nagle were alive today she would be the kind of person to win a Nobel Prize."(Gdyby Nano Nagle żyła dzisiaj, otrzymałaby (pokojową) nagrodę Nobla.)

Zaintrygowana szukałam dalszych informacji. Dowiedziałam się, że Nano Nagle urodziła się w hrabstwie Cork w 1718 roku. Był to okres w historii Irlandii, kiedy Irlandczycy byli pod brytyjskim panowaniem, a miejscowa ludność została pozbawiona wszelkich praw cywilnych i ekonomicznych. Prawo zabraniało edukowania irlandzkich katolików pod groźbą więzienia, a nawet śmierci.

Rodzina Nano Nagle była dobrze sytuowana, dlatego Nano mogła wyjechać kształcić się do Paryża. Tam też, wracając z przyjęcia, spotkała młodych biednych ludzi proszących o jałmużnę.  Poruszona tym widokiem nie umiała już cieszyć się beztroską. Kiedy wróciła do Irlandii zaczęła organizować tajną szkołę dla biednych irlandzkich katolickich dziewczynek. W ciągu kilku lat udało jej się stworzyć w Cork 7 szkół dla kilkuset biednych dzieci. 

Nano Nagle była nazywana przez mieszkańców Cork ‘the Lady of the Lantern’, ponieważ po całodniowej pracy w szkołach, w nocy z latarnią w ręku przemierzała  ciasne, ciemne, niebezpieczne lokalne ulice, aby pomagać biednym, chorym i głodnym.

Założyła Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, które kontynuuje jej dzieło w 24 krajach całego świata.

Okazało się, że kilkaset metrów od mojego mieszkania w Cork znajduje się Nano Nagle Place. Jest to miejsce, w którym Nano Nagle żyła wraz z siostrami swojego zgromadzenia. Dzisiaj znajduje się tutaj interaktywna wystawa poświęcona historii życia i dzieła tej niezwykłej kobiety.

Tutaj też jest jej mogiła oraz cmentarz, na którym spoczywają siostry z założonego przez nią zgromadzenia.

Poruszyła mnie historia kobiety, której wiara i determinacja pozwoliła na stworzenie tak potężnego dzieła w bardzo trudnych czasach.

Poruszyły mnie słowa, które witają rozpoczynających zwiedzanie Nano Nagle Place:

In the face of fear, she chose to be daring.
In the face of anxiety, she chose to trust.
In the face of impossibility, she chose to begin.
What will you chose to do?

 


Projekt "Muzyczny klucz do Europy" jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Treść strony internetowej odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów
i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+
nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.