Zakończył się pierwszy tydzień mojej nauki w CEC. Nadszedł weekend, który wykorzystałam na zwiedzanie jednych z najpiękniejszych zakątków Irlandii.

Dwie godziny jazdy autobusem od Cork znajduje się miejscowość Kilkenny, a w niej wspaniały zamek. Położony na brzegu rzeki Nore, jest jednym z najsłynniejszych zamków w Irlandii.

Jego pierwszą, drewnianą wersję wybudowali w 1190 roku Normanowie. Przez ponad 800 lat zmieniał wygląd i właścicieli. Ostatni z nich sprzedał zamek miastu za symboliczną kwotę 50 funtów.

Obecnie jest pięknie odrestaurowany i wyposażony. Mieści się w nim część Galerii Narodowej.

Zamek otoczony jest ogromnym ogrodem różanym.

Miasto Kilkenny słynie nie tylko z zamku. Jest międzynarodowym ośrodkiem współczesnej kultury i sztuki. Jedną z jego największych atrakcji jest odbywający się co roku w sierpniu festiwal kulturalny Kilkenny Arts Festiwal. W ramach trwającego prawie tydzień święta odbywają się wystawy sztuki, warsztaty literackie, koncerty muzyki klasycznej, tradycyjnej i jazzowej.

Na zakończenie kilka ciekawostek dotyczących Kilkenny:

  • Ród Butlerów, ostatnich właścicieli zamku Kilkenny, nadal jest silnie z nim związany. Co jakiś czas odbywają się tu zjazdy członków rodu z całego świata, ostatni miał miejsce w roku 2006.

  • W działającej do dzisiaj szkole Kilkenny College (którą widać z okien zamku) kształcili się:

    • Jonathan Swift, twórca serii przygód Guliwera;

    • George Berkeley, filozof.

  • Z hrabstwa Kilkenny pochodził James Hoban, irlandzki architekt, który zaprojektował Biały Dom - rezydencję prezydentów Stanów Zjednoczonych.

  • W XVII wieku miasto pełniło przez 6 lat funkcję stolicy kraju.


Projekt "Muzyczny klucz do Europy" jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Treść strony internetowej odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów
i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+
nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.